Business Software z Koszalina to “szyte na miarę” systemy IT.

To też rozwiązania klasy Business Intelligence. To również doradztwo.

(artykuł w najnowszym wydaniu “Strefy Biznesu”, autor: Marzena Sutryk, fot.: Radosław Koleśnik).

Business Software specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania wspomagającego podejmowanie decyzji biznesowych. Firma tworzy oprogramowanie na zamówienie. Napisała do tej pory kilkadziesiąt aplikacji dla firm produkcyjnych i z branży hotelarsko – turystycznej. Prowadzi też prace badawczo – rozwojowe. 

Koszalińska firma nie działa w próżni – to jedna ze spółek wywodzących się z grupy MikroSerwis, która jest bardzo dobrze znana i ceniona w branży. MikroSerwis koncentruje się aktualnie na outsourcingu informatycznym, bezpieczeństwie danych komputerowych, audytach IT, wdrażaniu systemów ERP oraz sprzedaży sprzętu: od stacji roboczych i notebooków po zaawansowane serwery. – Działalność na tyle się rozrosła, że postanowiliśmy wydzielić i rozwinąć pewien zakres naszych usług oraz zdobyć kolejnych zleceniodawców - mówi Robert Bodendorf, który stoi na czele grupy oraz jest prezesem Business Software. - Spółka powstała przez wydzielenie Działu Produkcji Oprogramowania ze spółki MikroSerwis. W Business Software interesuje nas głównie branża produkcyjna oraz turystyczna i hotelarska, ale jesteśmy w stanie sprostać zapotrzebowaniu zgłoszonemu niemal przez każdego klienta i przygotować dla niego kompleksową usługę. A jeżeli ktoś stawia pierwsze kroki w swojej działalności i potrzebuje fachowej pomocy, to służymy wsparciem, na każdym etapie danej działalności, łącznie z przygotowaniem strategii informatyzacji procesów biznesowych. 

Dzięki rozwiązaniom klasy Business Intelligence, które wdraża w życie firma Business Software, przedsiębiorcy i zatrudnieni menadżerowie mogą analizować na bieżąco sytuację w firmie oraz są w stanie prognozować przyszłość na podstawie analizy trendów. - Różnica pomiędzy raportowaniem w „standardowych” programach, a rozwiązaniami Business Intelligence polega m.in. na tym, że te pierwsze są optymalizowane pod kątem wprowadzania danych, a te drugie optymalizujemy po to, aby manager mógł jak najszybciej otrzymać informacje potrzebne do podejmowania odpowiednich decyzji – wyjaśnia Robert Bodendorf, prezes Business Software. 

Firma napisała już kilkadziesiąt aplikacji dla firm produkcyjnych i hotelarsko turystycznych, w związku z czym ma doświadczenie nie tylko programistyczne, ale też merytoryczne w tych branżach. - Ze względu na spore doświadczenie w integrowaniu różnych systemów informatycznych oraz wydobywaniu danych z różnych baz – opracowaliśmy niedawno kompleksowe rozwiązanie do obsługi Jednolitych Plików Kontrolnych – mówi Robert Bodendorf. - Nasze aplikacje stosowane są m.in. w branżach: motoryzacyjnej, spożywczej, wodociągowo-kanalizacyjnej, kosmetycznej, chemicznej. 

Projekty zrealizowane dla firm produkcyjnych (w przemyśle) charakteryzują się specyficznymi wymaganiami. Jednym z nich jest konieczność zachowania ciągłości produkcji w czasie wdrożenia nowych rozwiązań. Innym z kolei wiedza specjalistyczna, dotycząca konkretnej fabryki i produkcji. Zawsze też konieczna jest ścisła współpraca pomiędzy zespołem konsultantów IT a pracownikami firmy produkcyjnej. - Zatem samo tworzenie i wdrożenie rozwiązania przebiega sprawnie, ze względu na stosowaną przez nas metodykę realizacji projektów, która jest połączeniem znanych metodologii (Prince2, Kaizen, Agile) z własną praktyką – dodaje Robert Bodendorf. - W wyniku dotychczasowych działań stworzyliśmy kilkanaście aplikacji dla firm produkcyjnych, m.in.: DBFTOSQL. Liczącą kilkaset tabel bazę danych, zrealizowaną w starej technologii przenieśliśmy do środowiska serwerów MS SQL; dBasetodotNet – to przeniesienie oraz integracja programów wspomagających obsługę dużej produkcji w nowoczesne środowisko programistyczne. W efekcie otrzymano wydajniejsze, bezpieczniejsze i zintegrowane oprogramowanie produkcyjne, które nie tylko przyspieszyło operacje na hali produkcyjnej, ale też zwiększyło możliwości analityczne i rozwojowe systemu informatycznego. 

W gronie klientów koszalińskiej firmy są m.in.: Nordglass, PUF, MPS International, DCM Maschinenbau, HKScan, Wytwórnia Lodów JAŚ. 

W procesach produkcyjnych.
Business Software posiada bogate doświadczenie w tworzeniu aplikacji zasilanych danymi ze sterowników i innych elementów automatyki. Zrealizowane projekty pozwalają na wygodne i szybkie monitorowanie parametrów urządzeń produkcyjnych (np. temperatura, ciśnienie), ocenę tolerancji pomiaru, analizę przebiegu procesów produkcyjnych.

W branży turystyczno-hotelarskiej 
Business Software stworzyła dla kilkunastu obiektów hotelarskich oprogramowanie wspomagające rezerwację pokoi, obsługę SPA, czy zarządzanie gastronomią. - Wiedza o mechanizmach bookingowych pozwoliła na tworzenie rozproszonych systemów rezerwacji, czego przykładem może być System Internetowej Rezerwacji Turnusów – stwierdza Robert Bodendorf. Wśród kilkudziesięciu klientów hotelarsko-turystycznych są m.in.: Hotton, Syrena, Flisak, Uzdrowisko Kołobrzeg, Delfin, Duet. Ciekawostką jest obecnie realizowany projekt (internetowy system rezerwacyjny) dla firmy z Tajlandii.

Udostępnij artykuł