Jednolity Plik Kontrolny - JPK

Obowiązek tworzenia i wysyłania JPK, rozłożony w czasie zgodnie z intencją ustawodawcy, dotyczy każdego przedsiębiorcy. Duże przedsiębiorstwa mają już pierwsze doświadczenia w tworzeniu i wysyłaniu plików JPK z rejestrem VAT. Większość przedsiębiorców odłożyło na później temat JPK, ale w ciągu kilku najbliższych miesięcy każdy z nas będzie zmuszony zainteresować się Jednolitym Plikiem Kontrolnym.

Naszą intencją jest pomoc przedsiębiorcom w zdiagnozowaniu sytuacji związanej z możliwościami spełnienia wymogów prawnych, dotyczących JPK oraz w ewentualnym opracowaniu komfortowego rozwiązania generującego i wysyłającego JPK.

Proponujemy:

  1. Bezpłatną konsultację dot. spełnienia przepisów związanych z JPK – wypełnij formularz
  2. Audyt posiadanych systemów informatycznych w kontekście zgodności z JPK.
  3. Własne oprogramowanie BS JPK, służące do generowania i wysyłania JPK z dowolnych systemów informatycznych, a także aplikacje testujące poprawność JPK.

 

Więcej informacji nt. JPK znajduje się na stronie MF

Audyt

Czy jesteś gotowy na JPK? Odpowiedź nie zawsze jest prosta, a w takim przypadku kontakt z naszymi specjalistami rozwieje wątpliwości i pomoże w weryfikacji obecnej sytuacji oraz w doborze odpowiednich rozwiązań, aby spełniać wymogi prawne dot. JPK.

Test JPK

Nasz JPK_Tester pozwoli sprawdzić Twoje pliki JPK. Dzięki bezpośredniemu połączeniu ze stroną MF zawsze monitorujemy poprawność generowania JPK w oparciu o aktualne definicje MF.

Wysyłanie JPK

JPK_Sender obsłuży proces wysyłania, a także umożliwi analizę plików JPK oraz zarchiwizuje potwierdzenia wysyłki JPK.

JPK od podstaw

Trudny przypadek? Dostawca Twojego oprogramowania już nie istnieje lub nie stworzył jeszcze aplikacji JPK? A może stworzył, ale oczekuje zbyt wysokiego wynagrodzenia? Skontaktuj się z nami – prawdopodobnie znajdziemy optymalne rozwiązanie.

Działamy wspólnie

Wiele już wiemy, ale ciągle uczymy się o nietypowych sytuacjach od naszych Klientów, z którymi wspólnie pracujemy nad potrzebami i problemami. Dołącz do grona naszych klientów, a z pewnością znajdziemy optymalne rozwiązania, które mogą dać Tobie większą wartość biznesową, niż tylko JPK.


Często zadawane pytania

Każdy, kto prowadzi księgowość w programie komputerowym jest zobowiązany generować pliki JPK. Jeśli księgowość prowadzona jest przez biuro rachunkowe, to trzeba wyjaśnić tę kwestię z danym biurem.

Fiskus może skontrolować każdego przedsiębiorcę. Wdrożenie JPK może zatem minimalizować skutki kontroli skarbowej, w związku z czym wielu przedsiębiorców świadomie przechodzi na elektroniczną komunikację z fiskusem.

Część producentów oprogramowania przygotowuje specjalne wersje uwzględniające obowiązek JPK, jednakże są one przeznaczone tylko dla klientów, którzy mają wykupione aktualizacje oprogramowania.

Bardzo krótki, jak na tak rozległe przedsięwzięcie informatyczne, czas wprowadzenia w życie obowiązku tworzenia i wysyłania JPK, odbił się niestety na jakości proponowanych przez MF rozwiązań. Z tego powodu wymagania dotyczące JPK wielokrotnie ulegały i nadal ulegają zmianom. Dlatego warto sprawdzać przy każdej wysyłce, czy wygenerowany JPK jest zgodny z aktualną definicją. Można to robić ręcznie lub korzystać ze specjalnego oprogramowania, np. tworzonego przez Business Software.

Deklarację VAT tworzoną przez system finansowo-księgowy można obejrzeć, analizować i ewentualnie skorygować. Plik JPK, choć tworzony z tych samych dokumentów, może jednak z różnych przyczyn odbiegać wartościami od deklaracji VAT. Ministerstwo Finansów wymaga bezwzględnej zgodności pliku JPK i deklaracji VAT. Praktycznie niemożliwe jest odczytanie wartości wprost z pliku JPK bez specjalnych, m.in. oferowanych przez nas, narzędzi.

Jeśli program jest dobrze przygotowany, a personel odpowiednio przeszkolony, to wysyłka JPK nie powinna sprawiać żadnych trudności. Jeśli jednak jest inaczej, zapraszamy do kontaktu zapytaj@businesssoftware.pl lub tel. 500 123 531.

JPK dot. rejestrów VAT będzie trzeba wysyłać co miesiąc. Pierwsza obligatoryjna wysyłka uzależniona jest od wielkości firmy (terminy określone w poniższej tabelce). Ponadto w dowolnej chwili (począwszy od terminów wymienionych w poniższej tabeli) US ma prawo do zwrócenia się z prośbą o wysyłkę na żądanie JPK dotyczących:
- zapisów księgowych (w zależności od formy prowadzonej księgowości: zestawienie obrotów i sald, zapisy KPiR lub ewidencja przychodów),
- wyciągów bankowych,
- faktur sprzedaży,
- obrotów magazynowych.

Przedsiębiorstwa MIKRO MAŁE ŚREDNIE DUŻE
PRACOWNICY
OBROTY
do 10
Do 2 mln EURO
do 50
Do 10 mln EURO
do 249
Do 50 mln EURO
ponad 249
Ponad 50 mln EURO
Rejestr VAT każdego miesiąca 01.01.2018 01.01.2017 01.07.2016
Pliki JPK na żądanie 01.07.2018 01.07.2016